V celosvetovom rebríčku spotreby kávy je Slovensko na 23.mieste. Aj napriek tomu, koľko kávy ročne vypijeme, chýbajú nám základne znalosti o káve (niekedy aj v samotných kaviarniach). Základom je vždy espresso.
Viacerí konzumenti síce poznajú pojmy Arabica a Robusta, ale o akú kávu vlastne ide, to nevedia. Kávová kultúra na Slovensku je slabá, i keď v posledných rokoch sme na dobrej ceste a pribúda stále viac a viac „kávových vzdelancov“. Dnes si povieme viac o „základných“ kávových nápojov.
Základom je vždy espresso
Espresso je len jedno. Predáva sa na celom svete, ale originál je len jeden a ten je celosvetovo ocenený ako taliansky vynález. Espresso má svoje parametre a pravidlá výroby, ktoré by mali byť dodržiavané na celom svete. Tieto stanovil Národný inštitút pre talianske espresso (Instituto Nazionale Espresso Italiano).
„Espresso je nápoj, ktorý získame tak, že pod tlakom pretečie horúca voda cez pomleté kávovníkové zrno. Nemalo by obsahovať žiadne prísady alebo arómy a taktiež by malo byť bez akejkoľvek umelo pridanej vody.“
Na základe parametrov, ktoré položil inštitút, je to nápoj, na ktorý bolo použitých 7g kávy a 30ml vody. Správne teda neexistuje Espresso malé alebo veľké, je len Espresso, a to má svoje varianty. Samozrejme pri príprave espressa je možné experimentovať – použiť väčšiu gramáž, inú teplotu vody a pod., no musí si zachovať svoje štandardy v objeme a najmä chuti.
Espresso Doppio
Espresso doppio – dvojité Epresso, teda 14 g kávy a 60 ml vody. Ten, kto má chuť na väčšiu dávky kávy alebo len jednoducho potrebuje hneď z rána poriadnu dávku kofeínu, by si mal miesto „veľkého presa“ požiadať o Espresso Doppio.
Niekto si však radšej dopraje slabšiu 7 g kávu, ale s väčším množstvom vody. V tom prípade je ideálnou voľbou Lungo. Espresso (7 g kávy a 30 ml vody) sa doleje ešte vodou v pomere 1:1, teda na úroveň 60 ml. Oproti Espresso Doppio, ktorého množstvo je síce rovnaké, je intenzita nápoja Lungo slabšia, kedže v šálke je len 7 g pomletého kávovníkového zrna.
Špecialisti na kávu, vám určite potvrdia, že pravú chuť kávy je možné si vychutnať, len ak je káva čistá. Teda bez mlieka a cukru, pretože tieto prísady potlačia jej skutočnú chuť. To je teória, ale prax je iná. Káva s mliekom je celosvetovo veľmi obľúbená a dokonca sa mnohé kaviarne predbiehajú v tom, akú príchuť vám ešte na dosladenie do kávy prilejú. Variant mliečnych a ochutených káv je mnoho. Predstavme si však klasiku, ktorá vychádza z Espressa.
Cappuccino
Okrem certifikovaného Talianskeho espressa existuje aj certifikované Cappuccino, ktorého parametre taktiež zaviedol Národný inštitút pre Talianske espresso. Vysoko kvalitné Cappuccino vychádzajúce z talianskej tradície pozostáva z Espressa a mliečnej peny. „100 ml mlieka je spenené na 125 ml, pričom by malo dosiahnuť teplotu 60˚C a následne je táto mikropena naliata do pripraveného espressa v šálke o objeme 150 – 160 ml.“
Caffé Latte
Opačný postup prípravy má Latte Macchiato. Do 200 ml speneného mlieka sa naleje Espresso a mali by tak v šálke vzniknúť tri vrstvy: mlieko, espresso, mliečna pena. V kaviarniach sa však stretneme aj s nápojom Caffé Latte. Niekde dokonca ponúkajú len Caffé Latte, inde nájdete v ponuke len Latte Macchiato. Nájdu sa však aj podniky, kde majú obe tieto kávy. Aký je teda medzi nimi rozdiel? Caffé Latte je podobné Cappucinu, podáva sa však vo väčšej šálke (zatiaľ, čo Latte Macchiato sa podáva vo vysokom pohári), oproti Capuccinu je v ňom viac mlieka, pričom základom je stále espresso. Pôvodne dokonca v Taliansku vzniklo ako káva pre deti.
Piccolo
Určite sa pýtate „A kde je moje obľúbené piccolo?“ Musíme vás sklamať, ale tento nápoj v skutočnosti neexistuje. Je to skôr taký náš slovenský fenomén, ktorý v zahraničí nepoznajú. Piccolo v preklade znamená malý a s kávou nemá nič spoločné. Ak máte teda chuť na „malé presso“, odporúčame vám, si pýtať Ristretto, prípade to správne Espresso. Zároveň, každý dobre vyškolený barista by vás mal naviesť na správnu cestu.
Článok: Základom je vždy espresso