Ak ste si mysleli, že do škôlky chodia len deti, tak ste na omyle. Káva je viac ako prírodný produkt. Ako prebieha život kávovníkového zrna a ako vyzerá cesta zrnka až do vašej šálky?
Kávovníková škôlka
Život kávovníka začína už ako sadenica. Sadenica kávovníka začína svoju cestu v kávovníkovej škôlke. Spoločne s ďalšími sadenicami sa rozrastá pri teplote približne 25° C. Po 6 až 8 týždňoch začínajú listy sadenice silnieť a vďaka nim je viac odolná voči rozdielom v teplotách medzi dňom a nocou. Sadenica sa stáva kávovníkom. Po 6 mesiacoch má kávovník priemernú výšku 30 cm. Je dostatočne silný a odolný na to, aby bol premiestnený na kávovníkovú plantáž.
Prvá úroda kávovníkových čerešní
Už po 3 rokoch sú vidieť prvé výsledky v podobe krásnych červených alebo žltých kávovníkových čerešní. Čerešne však nerastú ihneď. Rozvíjajú sa po odkvitnutí kávovníkového kvetu. Kvet má farbu bielu a vôňa je podobná jazmínu. Kvet kávovníka začína kvitnúť ihneď, ako začnú klesať prvé tropické zrážky. Tie sa nasajú hlboko do zeme a pri začínajúcich horúcich slnečných dňoch má kvet kávovníka ideálne podmienky na svoje rozkvitnutie. Snehovo biely kvet kvitne iba jeden deň. Počas dňa sa jeho farba začne meniť – hnedne. Kvet kávovníka odkvitá. Po odkvitnutí začínajú 6 až 8 mesiacov dozrievať kávovníkové čerešne. Ich farba záleží od odrody daného kávovníka.
Nedozreté čerešne majú farbu zelenú a postupne sa vyfarbujú do červena alebo žlta. Celková výška, ktorú kávovníky môžu dosiahnuť sa pohybuje od 8 do 10 m. Pre pohodlnosť a efektivitu zberov sa kávovníky zostrihávajú na úroveň 2 – 3 m.
Čo skrýva kávovníková čerešňa?
Kávovníková čerešňa sa skladá zo 6 častí. Na povrchu je vrchný obal. Pod ním sa nachádza dužina, tá má najväčší obsah cukru. Pod dužinou pokračuje sliz, ktorý zachytáva sladkosť a prepúšťa ju ďalej do pergamenu – priameho obalu kávovníkového zrna. Vo vnútri kávovníkovej čerešne sa prevažne nachádzajú dve kávovníkové zrná. Môžu sa stať aj výnimky, kedy pri dozrievaní čerešne sa vyvinie iba jedno kávovníkové zrno, alebo tri. Ak sa v čerešni nachádza jedno kávovníkové zrno, hovoríme mu Perlové zrno. Najčastejšie kávovníkovú čerešňu s jedným zrnom nájdeme v najvyšších častiach kávovníka.
Zbery kávovníkových čerešní
Po dozretí kávovníkových čerešní nastáva zber. Najčastejšie používané zbery sú ručné zbery, alebo stripping – stieranie. Základný rozdiel medzi nimi je v presnosti a precíznosti pri samotnom zbere. Pri ručnom zbere si zberači ručne vyberajú tie dozreté čerešne. Nedozreté nechávajú na kávovníku. Stripping, teda stieranie sa používa pri rovnomerne dozretej úrode. Zberači stierajú všetky čerešne z konára kávovníka. Pri stieraní sa však stierajú aj časti listov, preto ihneď tento zber pomocou veľkých sít prečisťujú. Okrem týchto najpoužívanejších zberov poznáme aj iné zbery, ktorým budeme venovať samostatnú kapitolu.
Spracovanie čerešní
Po zbere sa následne úroda musí ďalej spracovať. Všetko však závisí aj od krajiny, v ktorej sa úroda dopestovala. Poznáme dva typy spracovania, suché a mokré. Pokiaľ je krajina dobre zásobovaná vodou, je možné využiť mokrú cestu. Ak však krajina trpí obrovským nedostatkom vody, musí použiť suchú cestu.
Suché spracovanie
Kávovníkové čerešne sú po zbere rozmiestnené na betónové platne alebo visiace siete, kde sa musia zbaviť nadbytočnej vlhkosti.
Mokré spracovanie
Kávovníkové čerešne sú po zbere vhodené do vodných nádrží, kde sa vodnou cestou vďaka svojej váhe oddelia zrelé od nezrelých. Pri mokrom spracovaní rozlišujeme ešte štyri rôzne postupy. Natural, Pulped Natural, Semi Washed, Fully Washed. Týmto typom spracovania sa budeme venovať osobitne. Po spracovaní a vysušení sa nechávajú kávovníkové čerešne a zrná odležať v drevených zásobníkoch. Po odležaní sa ďalej spracovávajú a oddeľujú od čerešne alebo pergamenu. Očistené zelené kávovníkové zrná sa najčastejšie balia do jutových vriec.
Každý proces od výsadby až po spracovanie si vyžaduje vysokú odbornosť a vysokú dávku trpezlivosti. Zmenou klimatických podmienok sa menia podmienky pestovania i postupy spracovania. Práca farmárov nie je dostatočne ohodnotená. No my vieme ako, im pomôcť – DIRECT TRADE.