Akreditované školiace stredisko pre baristov | Kávová kultúra | Vzdelávanie

Brazília sa stala na chvíľu opäť našim domovom II.

Keďže bol náš tím úplne ohromený všetkými prezentáciami a príbehmi malých farmárov, Edgard sa im rozhodol jeden z nich ukázať aj naživo. Brazília sa stala našim domovom.

Brazília sa stala našim domovom – opäť.

Jednou z takých fariem, pri ktorej nášmu tímu doslova ,,spadla sánka“ je Fazenda Bananal. Farma patrí už štvrtej generácii žien. V súčasnosti tam žije mama s dcérou, ktoré celý svoj život zasvätili svojmu rodinnému dedičstvu, dôkazom čoho je aj múzeum ich rodiny. V múzeu nájdete všetko od kočíkov, cez náradie, obrazy, oblečenie či obľúbený alkohol, všetko však iba z histórie ich rodiny. To, že farme velia ženy dýcha z každého kúta farmy. Všade ručne vyšívané dečky, obrúsky, či záclony a typické dekorácie. 

Vzácnych hostí si uctievajú tradičnými jedlami a rodinným strieborným inventárom. Ďalšie kroky našich víťaziek s tímom viedli už na samotnú plantáž týchto dvoch šarmantných žien. Plantáž bola obsypaná kávovníkmi, ktoré boli zoradené od najmladších po najstaršie. Každá odroda mala svoje miesto. Náš tím si vyskúšal aj rôzne chute daných odrôd, avšak nie tradične, degustáciou káv, ale degustáciou samotných čerešní. Počas prechádzky vypočuli silné príbehy o samotnej kávovníkovej plantáži Fazenda Bananal, jej histórii a ťažkých krokoch počas krízy, ktorá ich postihla pred piatimi rokmi.

Ďalší deň patril opäť kávovníkovej plantáži, kde si náš tím okúsil aj tvrdú prácu. Farma sa nazýva Fazenda California a patrí, ako sme už spomínali, Luizovi. Vysoké zelené kávovníky obsypané červenými a žltými kávovníkovými čerešňami boli dominantou prvého momentu. Samozrejme, že nikto z tímu neodolal a neustále ochutnávali. Počas prechádzky si vysvetľovali samotný vplyv poveternostných podmienok na úrodu tejto farmy, rôzne choroby kávovníkov, s ktorými aj oni bojovali, históriu farmy, či rôzne formy zberu, ktoré používajú a ktoré si následne aj vyskúšali. Po zberoch sa presunuli už na konkrétne typy spracovania  – Natural, Pulped Natural a Fully Washed. Každý z týchto procesov ovplyvňuje výslednú chuť kávy, čoho dôkazom bol aj brazílsky cupping odrôd spracovaných rôznym spôsobom. Spoločne navštívili časť plantáže so staršími i mladšími kávovníkmi a pri cuppingu porovnávali chute starších i novších zberov. Deň plný kávy a informácii bol zakončený na slniečku, kde sa okrem nášho tímu vyhrievali aj kávovníkové zrná a čerešne, aby sa zbavili vlhkosti a mohli sa ďalej spracovávať. Záver dňa patril krátkej súťaži v pražení kávovníkových zŕn. Následne všetky vzorky degustovali a spoločne si vysvetľovali, kde spravili pri pražení chybu a čo najviac počas praženia ovplyvňuje výslednú chuť. Po zhodnotení praženia sa naše baristky pustili do rôznych príprav a tak mohli skúmať vlastné praženie na viacero spôsobov.

Záver výletu nebol len o sedení na letisku. Posledný deň víťazky strávili prezentáciou prvej ekologickej kávovníkovej plantáže, ktorá je zároveň prírodnou rezerváciou. Kávovníky sú vysadené do kruhu a chránia ohrozené druhy zvierat v strede farmy. Majiteľom farmy je náš dobrý priateľ Marcelo Pflanzer. Okrem starostlivosti o chránené živočíchy, či rastliny sa sústreďuje aj na pestovanie nových odrôd či druhov kávovníkov. Nezabudnuteľnú atmosféru brazílskej prírody dopĺňajú prírodné vodopády, ktoré zároveň slúžia aj ako podporná závlaha pre kávovníky.

Výlet po Brazílii sa už skončil, no my veríme, že zážitky našim dievčatám zostanú do konca života.  A práve to je cieľom baristickej súťaže ,,SLOVAK BARISTA CUP junior. Zážitok, emócie a radosť z krásneho umenia nazývaného baristika, budú vždy hlavným cieľom školiaceho strediska Academy of Cofee a všetkých jej partnerov.

Objednávateľ

Objednávateľ

Objednávateľ

Objednávateľ

Objednávateľ